Rozmnožování

 

Říje

Říje se týká pouze samic, samci jsou připraveni kdykoliv:-). Samice může zabřeznout jen určité dny, kdy u ní dochází k ovulaci. Děje se to cca každých 5-6 dní tak dlouho, dokud ji nenakryje samec a ona úspěšně nezabřezne. Konkrétní den, kdy samici připustit se špatně stanovuje, nejlepší je nechat samici u samce alespoň týden, aby byla jistota. Samice může zabřeznout hned po porodu mladých. Některé zdroje uvádějí, že ta doba je cca týden po porodu, ale mě bodlinatka zabřezla hned následující noc, co jsem objevila mláďě. Pokud samice nezabřezne hned po porodu, další říje přijde až po odstavu mláďat (poté opět cca každý pátý den).
 

 

Páření

Když přijde samice do říje, je svolná k páření. Po ubykaci pobírá s nadzviženým ocasem a často se genitáliemi otírá o zem. Před samcem utíká, dokud sama nesvolí k páření. Samec ji v této době neúnavně pronásleduje a společně vytváří jakýsi vláček (samice vždy ve předu a samec za ní v těsném závěsu). Když samice konečně dovolí spojení, samec ji uchopí za zadní nohy a zezadu ji nakryje. Samotné spojení trvá 1-2 vteřiny a zvířata se od sebe oddělí. Pokud byl samec úspěšný, čistí si genitálie. Za okamžik opět pronásleduje samici. Toto se opakuje cca 5x, poté obě zvířata chvíli odpočívají (nakrmí se). Zanedlouho se rituál páření opakuje. Samec má během doby páření výrazně zvětšená varlata.
 

Březost

Jakmile je samice březí, k páření již nedochází, až opět po porodu, pokud není samec oddělen. Pokud samice čeká jedno mládě, vůbec na ní nemusíte poznat fyzické změny. Moje bodlinatka porodila pět mladých (což je dvakrát víc než průměr) a na ní byla březost samozřejmě viditelná okolo 20. dne. Poslední dny před porodem se sotva hýbala a při protahování drhla břichem o zem:-). Uvádí se, že březost trvá 36-39 dní. Interval záleží na počtu mláďat, protože se rodí hodně vyvinutá. Těch pět se narodilo až téměř 40. den.
  
 

Vývoj mláďat

 
Během pár hodin po porodu se mláďatům otevřou oči a uši a na zádech se objevuje první náznak srsti (chmíří) zatím samozřejmě bez bodlin. Ty jim narůstají mnohem později. Zpočátku moc pohyblivá nejsou a matka je přenáší v zubech. Jsou na ní plně závislí cca 2 týdny, ale od konce prvního týdne začínají projevovat náznaky nezávislosti, když se vydávají na průzkum po ubikaci a pomalu zkoušejí, co žere matka. Ve dvou týdnech jsou relativně samostatná (pohybují se samostatně po kleci, žerou měkčí semena), přesto je matka ještě pravidelně kojí. Mezi prvním a druhým týdnem života mláďata často okusují trus matky, aby si vytvořili správnou mikroflóru ve střevech.
 
 
 
 
 
V průběhu třetího týdne mláďata začnou projevovat jistou dávku samostatnosti. Po kleci či terárku se pohybují sebejistě a přijímají veškerou potravu, kterou konzumuje matka. Především se učí chytat a jíst moučné červy. Postupně si cvičí obratnost a po několika pokusech si už nenechají žádného červíka utéct. Pomalu začínají přepelichávat a objevují se první náznaky bodlin.
 

Ve stáří měsíc a půl jsou téměř přepelichaní a od dospělých jedinců se liší pouze velikostí. Mezi prvním a druhým měsícem života je můžeme od matky oddělit a založit jim novou kolonii, případně je včlenit do jiné.