Jak bydlíme

Vzhledem k tomu, že jsem od začátku věděla, že chci činčily dvě, pořídila jsem jim co největší klec. V té době jsem věděla, že se budu stěhovat do vlastního bytu, takže nebyl problém klec umístit. Přestě jsme počítali s tím, že nejdřív se v obýváku najde místo na činčilí klec, pak budeme řešit, kam s televizí.
 
 
Klec má rozměry asi metr na metr a hluboká je přibližně půl metru. Je to jedna z největších klecí, které jsou běžně nabízené v chovatelských potřebách. Cokoliv většího už je speciální voliéra, čemuž také často odpovídá mnohem vyšší cena. Klasická klec s plastovou vanou a třemi poličkami vyjde na něco přes tisíc korun. Drátěné stěny jsou samozřejmě rozebíratelné. K nainstalování poliček stačí šroubovák.
 
V základním vybavení je klec velmi chudá. Je potřeba pořídit nebo vyrobit další vybavení. Úplně nejdůležitější je domeček na spaní, kde se činčily schovají přes den. Pokud se jim nebude líbit ten, který jim vyberete, zubama si upraví podle svých představ.
 
 
Nedílnou součástí klece je samozřejmě napáječka, nejlépe kuličková, se skleněnými nemám dobré zkušenosti. Dále je potřeba větší miska na zrní, ideální je hliníková. Rozhodně nekupujte plastovou, tu činčily rychle zničí a ještě hrozí nebezpečí spolknutí.
 
 
Aby se činčily v kleci moc nenudily, potřebuje klec dovybavit tak, aby nevypadala na první pohled poloprázdná. U nás mají v kleci ještě jesličky na seno, na kterých velmi rády balancují, dřevěnou lávku na přeskakování, kolotoc na běhání (jehož užívání jsme velmi rychle přehodnotili ve chvíli, kdy si pravděpodobně o něj činčila zlomila nohu), velmi oblíbená byla zavěšená papírová trubka, ve které dokonce spali, než celá padla za oběť jejich nenechavým zubům. Abyste aspoň částečně zamezili ničení vybavení klece, je dobré činčilám každý týden nosil větve na okus. Nejlépe břízu i s listím nebo nějaký ovocný strom.
 
 
Pokud máte opravdu prostornou klec, činčila určitě uvítá stále umístěnou koupelnu s pískem.