Jak na moly

Při současném počtu zvířat musíme uchovávat určitou zásobu zrnin a obilovin. Protože se našim zvířatům snažíme nabídnou co nejpestřejší stravu, všechny směsi se skládají z několika složek. Mícháme si směsi sami, protože málo která kupovaná je alespoň z části vyhovující. Proto se u nás stále nachází hromada pytlíků s nejrůznějším zrním.

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/Plodia_interpunctella_top_43.jpg
 
Zrní přitahuje moly. Malé "papírové" můrky, které jsou samy o sobě neškodné, pouze kladou vajíčka. Nejúčinější je dospělce zabít co nejdříve, než se stihne rozmnožit. Zabíjíme je na místě, protože lepící destičky a pásky je sice časem přitáhnou, ale v té době už můžou mít připravenou další generaci.
 
Prevence v tomto případě moc neexistuje, protože vajíčka nebo larvy si můžete přinést odkudkoliv. A nejenom z chovatelských potřeb, ale třeba v pytlíku s moukou. Jakmile se jednou u vás objeví, je potřeba jim přerušit rozmnožovací cyklus, jinak na ně prostě vždy po čase narazíte. Jakmile vidíte s krmivu pavučinky, jsou tam a nezbývá než všechno rychle zkrmit, než se vylíhnout červi, nebo rovnou vyhodit. Alternativou je napadené zrní umístit min. na 24 hodin do mrazáku. Zároky pomrznou a krmivu po opětovném rozmražení nic není.

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/CSIRO_ScienceImage_10821_Larvae_of_Sitotroga_cerealella_Angoumois_grain_moth.jpg
 
Jakmile se v krmivu červi vylíhnout, je více méně nepoužitelné. Nejen že ho většinu červy sežerou, ale především ho znečistí svými výkaly. Takové krmivo není vhodné podávat žádnému zvířeti. 
 
Účinná obrana zrnin proti nim v podstatě není. Molí larvy se dokážou protáhnout tím nejmenším otvorem, zastaví je pouze vzduchotěsný uzávěr. Ten ale není praktický pro skladování obilovin, protože ty naopak potřebují přístup vzduchu. 
 
My zrniny skladujeme v pet lahvích, které musí být úplně vyschlé, než do nich nasypeme jakékoliv krmivo. Uzávěry utahujeme, co nejvíce, aby to ty potvory měly co nejtěžší. Zatím tento způsob jakžtakž funguje a výhodou je, že když už se někam přeci jen dostanou (zrní klidně mohlo být kontaminované už při nákupu), je velká šance, že zůstanou v jedné láhvi a nerozlezou se všude. 
 
 
Za pokus stojí mezi uskladněné obiloviny rozmístit krabičky s bobkovým listem, který jim moc nevoní. Není to však stoprocentní ochrana. Dále dávám tzv. lákadla, kdy v malé misce nebo kelímku naschvál nechám volně přístupné zrní, a když okolo letí dospělý mol, je velká šance, že vajíčka naklade tam a zbytek zásob nechá na pokoji. Pokud se vylíhnou červíci, stačí tu trochu zrní vyhodit a je klid.