Činčilí strava

Pokud nemáte čas příliš se zabývat krmením pro svého mazlíka, činčila je pro vás ideální domácí zvíře. Je to jedno z nejméně náročných zvířat, co se krmení týče. Jako základ si každá činčila vystačí se senem, peletami pro činčily (granule) a vodou.
 
Když ale vstoupíte do jakéhokoliv zverimexu, v sekci činčil najdete něco úplně jiného. Různé pestrobarevné směsi plné nejrůznějších pamlsků s nápisy, že právě tyto jsou pro vašeho činčiláka to pravé. Ano, činčile to chutnat bude, ale moc dlouho vám nevydrží a umře na zaživací potíže či selhání důležitých orgánů. Proto ve zverimexech pátrejte pouze po peletách, případně vápníkových blocích a písku (seno je lepší nasušit doma).
 
I když výše popisuji, že činčilám stačí pouze pelety, u nás krmná dávka vypadá jinak, protože každá činčila se rychle zmlsá a ráda si vybírá (v peletách není z čeho). Ze začátku jsme se na trhu snažili vybrat komerční směs, která není plná pamlsků a vyrobených barevných granulí. Tomuto celkem odpovídala půl kilová balení Light směsi od Darwin's, v dnešní době u nás často není dostupná. Tuto jsme tedy vyměnili za Avicentru Prémium pro činčily a osmáky. I když v těchto směsích jsou nežádoucí složky, nejsou ve velkém množství a především komerční směsi používám pouze jako přídavek do vlastní.
zdroj: https://krmivo-hlodavci.heureka.cz/avicentra-cincila-a-osmak-degu-premium-850g/
 
Z různých zdrojů jsem si vypsala seznam zrnin a rostlin, které nejsou v činčilím jídelníčku škodlivé: pelety, ječmen, pšenice, oves, kukuřice, lněné semínko, proso, dýňové semínko, hrachové a kukuřičné lupínky, svatojánský chléb a vojtěška. Tento seznam se mi plus mínus osvědčil, samozřejmě v určitém poměru a dalších variacích.
 
Naše krmná směs vypadá následovně:
 
ječmen, pšenice a oves ve stejném poměru (ideálně v kláskách)
1 šách kukuřice
cca 500 g vhodné komerční směsi
pelety
hrst hrachových nebo kukuřičných lupínků
vojtěškové kostky, kroužky
ovesné nebo pšeničné vločky
sušené bylinky (pampelišky, květy ovocných stromů, žebříček apod.)
 
Toto je základ, do kterého jim přimíchávám sušené šípky, banány, svatojánský chlebíček, slunečnice (minimální množství) a ostropestřec. Výsledek je vždy trochu jiný, což činčily berou jako vítanou změnu, přičemž základní obiloviny zůstávají stejné. Samozřejmě vždy nejprve zmizí pamlsky a do zrnin se pouštějí, až když přijde hlad.
 
 
Za nejlepší pamlsky naše činčily považují samozřejmě rozinky a dále sušené bobule černého jeřábu, hlohu a sušenou mrkev, jablka a heřmánek. Nikdy nepohrdnou sušenými lístky běžných bylin, nejoblíbenější jsou listy pampelišek.
 
Zásobu klásků bereme z polí, ale pouze z malých nekomerčních nejlépe prorostlých plevelem a pouze tam, kde si jsme jistí, že nejsou ošetřená pesticidy.